ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
16430
post-template-default,single,single-post,postid-16430,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled, vertical_menu_hidden,vertical_menu_hidden_with_logo, vertical_menu_width_260,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-4

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA 2021 R.

103 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

I oto spełnia się sen o wolnej ojczyźnie, po 123 latach niewoli Polska odzyskuje niepodległość i znów pojawia się na mapie Europy.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości zostało ogłoszone przez Radę Regencyjną już 7 października 1918 roku. W kolejnych dniach rozpoczęto rozbrajanie garnizonów oraz żołnierzy zaborców, przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstaje natomiast rząd Ignacego Daszyńskiego.

10 listopada na Dworzec Główny w Warszawie, w specjalnym pociągu z Berlina, przybywa Józef Piłsudski, który powraca z pruskiej niewoli w Magdeburgu. Dzień później zostaje przekazana mu władza zwierzchnia nad państwem przez Radę Regencyjną. Tego samego dnia następuje zawarcie układu rozejmowego w Compiègne, pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, co oznacza ostateczne zakończenie I wojny światowej.

Te wydarzenia stały się podstawą do ogłoszenia 11 listopada 1918 roku dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W 1989 roku przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 roku.

przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W 1989 roku przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 roku.Loading