Szkoła powstała w roku 1992 r, jako Liceum Ogólnokształcące Szczecińskiej Fundacji Talent- Promocja- Postęp. W 1999 r. decyzją Zarządu Fundacji powołano Zespół Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp, w którego skład wchodziły gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Od początku istnienia siedzibą szkoły jest budynek po dawnym przedszkolu przy ulicy Taborowej 7 w Dąbiu.
Szkoła doczekała się już ponad 600 absolwentów. Zmieniły się też sale lekcyjne – w 2006 r. otwarta została pierwsza pracownia informatyczna, a w 2009 r. utworzona została sala multimedialna wyposażona w tablicę multimedialną. Teraz wyposażenie klas w tablicę multimedialną z nowoczesnym rzutnikiem to w naszej szkole standard.
W 2006 r. wprowadzono pierwszy dzienniczek internetowy – był to pierwszy e-dziennik w szkołach szczecińskich.
Powstało także Certyfikowane Laboratorium Edukacyjnego ECDL – PL-LAB0454 posiadające uprawnienia do egzaminowania uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów studiów dziennych licencjackich oraz magisterskich, które funkcjonuje do dziś.
Zwyczajem szkoły było i jest organizowanie i uczestniczenie w przedsięwzięciach edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjnych dla uczniów szkół szczecińskich. Do najbardziej znanych należą: Dąbskie Biegi Uliczne, wszechnice i konferencje naukowe, wojewódzkie i miejskie konkursy przedmiotowe – języków obcych, informatyczne, ekonomiczno-społeczne tj:.
- Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie
- Międzyszkolne Turnieje Gier Komputerowych ” Klawiszada”
- Wojewódzkie Konkursy Ortograficzne o tytuł ” Mistrza Ziemi Szczecińskiej” i ” Mistrza Pomorza Zachodniego”
- Piknik Unijny ” W drodze do Europy”
- Małe Olimpiady Wiedzy Społeczno-Ekonomicznej dla gimnazjalistów organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
- Konkursy fotograficzne: ” Pokolenia Szczecinian”, ” Pokój dla ucznia”, “Moje Dąbie”
- Wojewódzkie Olimpiady Wiedzy Informatycznej
- Wojewódzkie Olimpiady Języka Angielskiego oraz Języka Niemieckiego
- Tydzień Matematyczny – konkurs wiedzy o Pitagorasie
- Wojewódzki Konkurs Ekologiczny “Szczecińska Ekosonda”
- Dąbskie Biegi Uliczne o d 2004r.
- Eurolingua – konkurs językowy pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
Minione lata pracy szkoły, to nie tylko edukacja, ale także wypracowywanie tradycji szkoły oraz różnych form wychowawczych i integrujących społeczność uczniowską.
W 1993 r. narodziła się tradycja związana ze świętem szkoły pod nazwą Talentynki, które są nie tylko pożegnaniem absolwentów szkoły ale także dają możliwość zaprezentowania przez uczniów swoich rozlicznych talentów, umiejętności i zainteresowań poza szkolnych.
W 2004 r. powstała idea propagowania aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców Dąbia, która zaowocowała zorganizowaniem cyklicznej imprezy początkowo pod nazwą Biegu Ulicznego o Puchar Prezesa Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp, aktualnie to Dąbskie Biegi Uliczne, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez miasta Szczecina.
Od 1995 r. organizujemy wypoczynek letni i zimowy dla uczniów naszej szkoły. a także w formie wyjazdów integracyjnych dla poszczególnych klas w ciekawe regiony kraju i województwa oraz za granicę.
W 2007 r. braliśmy aktywny udział w The Tall Ships Races, pływając na żaglowcu Concordia z młodzieżą kanadyjską, którą gościliśmy później w naszych domach.
Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych; od 2008 r. organizują pomoc dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy w ramach akcji szkół szczecińskich pt. Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości, co roku wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a na terenie szkoły od lat mamy sztab WOŚP, zbierają dary dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Schronisk dla zwierząt. Od 2018 roku działamy w Szkolnym Koło Wolontariatu, które zrzesza aktualnie 31 uczniów.
Od 2009 roku nasz Samorząd Uczniowski jest aktywnym członkiem Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Prawobrzeża , którego celem jest zapoznawanie uczniów ze strukturami samorządowymi województwa i miasta, a w przyszłości także tworzenie wspólnych imprez międzyszkolnych dla młodzieży tej części miasta.
Wspieramy edukację uczniów z misji w Kipsing w Kenii – mamy pod opieką uczennicę tamtejszej placówki misyjnej – Kayele Lepalo, na rzecz której organizowane są akcje wspierające Jej edukację.
W związku z bezpośrednim położeniem j.Dabskiego i wieloletnimi żeglarskimi tradycjami szkoły w roku szkolnym 2021/2022 planujemy otworzyć klasy o profilu żeglarskim.